Pomagamy

Książki fantasy, dla każdego

W naszym kraju można zaobserwować, podobnie jak na świecie, wzmożone zainteresowanie literaturą fantasy. Za prekursora gatunku uważa się Roberta Howarda, który stworzył cykl o przygodach Conana z Cymerii. Dopiero jednak Tolkien i jego trylogia, uznana za klasykę gatunku, spowodowały, że książki fantasy zostały uznane za odrębny gatunek literacki. Oczywiście fantasy dzieli się na podgatunki. Pierwszy gatunek to taki, który zakłada istnienie równoległego świata rządzonego przez magię. Drugi oparty jest na mitach, legendach, baśniach.

W high fantasy autor tworzy zupełnie inne alternatywę światy, które mają własną religię, historię, mity, bogów. Obowiązują tam zupełnie inne prawa. Są też wizje przyszłości, w której magia jest rzeczywistością. Bohaterowie fantasy mogą też funkcjonować w naszym świecie, walcząc ze złem i posiłkując się przy tym magią. Charakterystyczne dla tego rodzaju literatury jest występowanie gatunków i istot baśniowych i mitycznych, które pomagają lub przeszkadzają głównemu bohaterowi w zrealizowaniu misji, jaką jest zazwyczaj uratowanie świata przed złem.

Z tego powodu książki fantasy zapełniają krasnoludy, trolle, elfy, gobliny. fauny, wiedźmy, centaury, smoki, gargulce lub inne tego typu postacie. Książki fantasy cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, gdyż pozwalają odpocząć od realnej rzeczywistości i każdy znajdzie tu coś dla siebie –. Tego typu literaturę kochają zarówno profesorowie szkół wyższych jak i uczniowie lub ludzie generalnie stroniący od czytania.

  Polityka społeczna w państwach europejskich